Masz pytania? Zadzwoń.   +48 502 866 383   kontakt@tm-group.pl
Owijarki do palet, rampy załadunkowe, wyposażenie warsztatu, zaopatrzenie przemysłu.

Maska spawalnicza – automatyczna czy pasywna?

Przyłbice pasywne są bardzo proste w budowie: to spawacz wybiera, jaki filtr jest mu potrzebny i taki instaluje. Rozwiązanie to jest tanie, ale ma pewne wady: zaraz po wygaszeniu łuku pojawia się subiektywne wrażenie ciemności i związany z nim dyskomfort, a łuk jaśniejszy lub niestabilny może powodować bóle oczu. Niemniej przy spawaniu MMA (w otulinie) albo migomatem przyłbica pasywna powinna być wystarczająca. Nawet jednak w tych przypadkach automatyczne przyłbice mają spore zalety, a przyłbica aktywna do TIG to w zasadzie konieczność ze względu na komfort i bezpieczeństwo.

DZIAŁANIE:

  • Automatyka sterowana jest przez czujniki optyczne i elektromagnetyczne.
  • Zapalenie się łuku aktywuje czujnik optyczny, który przesyła sygnał do ekranu.
  • Ekran ciekłokrystaliczny ustawia się w odpowiednim położeniu, zależnie od siły wykrytego łuku.
  • Po wygaszeniu lub spadku intensywności łuku czujniki pozwalają na rozjaśnienie obrazu.
  • Czujniki elektromagnetyczne reagują na zmianę przebiegu linii sił pola, a nie bezpośrednio na łuk, są jednak montowane tylko w najlepszych przyłbicach do spawania.

Przy wyborze przyłbicy samościemniającej należy wziąć pod uwagę: czas reakcji, szybkość rozjaśniania oraz klasę optyczną ekranu. Ważna jest także ilość czujników – pojedynczy jest zbyt zawodny, zatem 2 to minimum, ale dla osób spawających zawodowo, oczekujących perfekcyjnej ochrony, lepszym wyborem będą maski z czterema sensorami.

Ważne jest to czy ekran LCD maski zasilany jest tylko baterią czy, co jest coraz popularniejszym trendem, ma zasilanie solarne, które pozwoli na kontynuowanie prac nawet gdy bateria się wyczerpie. Ekran nie ‘zgaśnie’ w przypadku zasilania solarnego i pozwoli na dalsze operowanie spawaczowi.

Przyłbica w porównaniu z maską zapewnia nieco mniejszą ochronę. Maska plasuje się pod tym względem gdzieś między przyłbicami a tarczami. Większa ochrona to jednak również większa masa. Niemniej jednak waga nowoczesnych masek nie przekracza 1 kg.

Wybierając przyłbicę, należy zapewnić dodatkową ochronę skóry szyi, która jest osłaniana przez maski. Oba typy środków ochronnych nadają się do tych samych metod spawalniczych, nie tylko przyłbice, ale i maski mogą działać automatycznie, natomiast kryterium, które jest praktycznie używane, jest wygoda pracy.

Regulacja i komfort użytkowania zależą natomiast od zastosowanego mocowania. Najtańsze maski posiadają rączkę, bardzo niewygodną, gdyż cały czas musimy ją trzymać jedną ręką. Stelaż zakładany na głowę to rozwiązanie , które uwalnia ręce i pozwala spawaczowi korzystać z obu rąk podczas spawania. Dobrej klasy przyłbice mają w pełni regulowany stelaż dopasowujący się do kształtu głowy spawacza i pozwalają na szybkie unoszenie maski w górę (i opuszczanie na czas spawania), jak i noszenie maski przez dłuższy czas – nie powodując uczucia zmęczenia czy dyskomfortu.

Dodaj komentarz

FACEBOOK

ADRES

Ul. Toruńska 126B,
87-165, WIELKA NIESZAWKA, POLAND
Tel: +48 502 866 383
NIP: 8792681131
REGON: 363093180
KRS: 000058843
Strona int: https://www.tm-group.pl
Email: kontakt@tm-group.pl

JAK DO NAS TRAFIĆ

Call Now Button
pl_PLPolski
en_GBEnglish (UK) pl_PLPolski