1 Jaki podnośnik TM-GROUP do warsztatu samochodowego?
Masz pytania? Zadzwoń.   +48 502 866 383   kontakt@tm-group.pl
Owijarki do palet, rampy załadunkowe, wyposażenie warsztatu, zaopatrzenie przemysłu.

Jak wybrać odpowiedni podnośnik samochodowy

Kiedy potrzebny jest dostęp do podwozia samochodu najszybszym i najłatwiejszym sposobem jest użycie podnośnika samochodowego. Podnośnik samochodowy pozwala specjaliście, serwisantowi na łatwy dostęp do kół i układu zawieszenia w samochodzie, furgonetce lub ciężarówce. Niezależnie od tego, czy praca wykonywana jest w dużym, czy małym zakładzie, różnego rodzaju podnośniki pozwalają wykonać pracę która w normalnych warunkach była by nie możliwa.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze podnośnika samochodowego.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na podnośnik 2- lub 4-kolumnowy, nożycowy czy mobilny jednokolumnowy, ważne jest określenie podstawowych zastosowań urządzenia, jak również wszelkich potrzeb i ograniczeń dotyczących rozmiaru, a nawet limitu budżetu:

Przeznaczenie:

Podstawowym przeznaczeniem każdego podnośnika jest uniesienie pojazdu z ziemi, ale różne typy podnośników mają różne zastosowania. Podczas gdy większość podnośników pozwala na dostęp do pojazdu z dołu, niektóre używane są tylko po to aby stworzyć dodatkowe miejsce parkingowe w przestrzeni jednego.

Rozmiar:

Podnośniki samochodowe występują w różnych rozmiarach i udźwigach. Od standardowych 2-kolumnowych o udźwigach od 2,7 ton do 6 ton, przez jednokolumnowe przeznaczone głownie dla mniejszych samochodów, nożycowe mobilne, nożycowe podposadzkowe, nożycowe naposadzkowe i specjalistyczne, i oczywiście 4-kolumnowe dla większych i cięższych pojazdów.

Cena:

Gama cen podnośników samochodowych jest na prawdę duża. Zasadniczo podnośniki wytworzone dla mniejszych pojazdów są sprzedawane po niższych cenach, podczas gdy bardziej rozbudowane systemy, w tym podnośniki kolumnowe, są zwykle droższe.

Podnośniki dwukolumnowe

2-kolumnowe automatyczne podnoszenie jest jedną z najbardziej przystępnych cenowo i praktycznych opcji dla małych i średnich operacji serwisowych samochodów.

Kto go używa i gdzie jest powszechnie używany?

Podnośnik 2-kolumnowy jest najczęściej stosowany w ruchliwych, profesjonalnych warsztatach samochodowych, w których samochody i ciężarówki są podnoszone i opuszczane przez cały dzień. Ze względu na ich wysokość i dbałość o szczegóły, 2-kolumnowe podnośniki zazwyczaj nie nadają się do garażów mieszkalnych.

Zalety i wady 2-kolumnowych podnośników

Przy podnośnikach 2-kolumnowych koła zwisają swobodnie nad krawędziami ramion. W związku z tym koła i spód podwozia są wystarczająco podniesione, aby umożliwić swobodny i przejrzysty dostęp do wszystkich jego elementów. Podnośniki dwukolumnowe zużywają mniej przestrzeni na podłożu garażu niż inne modele.

Jednak taki podnośnik musi być odpowiednio zamontowany i zakotwiczony w betonie, aby zapewnić odpowiednie podparcie dla samochodu. Wymaga to specjalistycznego montażu. Zasadniczo 2-kolumnowe podnośniki nie nadają się do większych, ciężkich pojazdów.

Podnośniki czterokolumnowe

4-kolumnowa konstrukcja podnośnika to większa, bardziej wytrzymała alternatywa dla 2-kolumnowego podnośnika. Stworzony z myślą o większych, cięższych pojazdach. Podczas gdy 2-kolumnowe podnośniki są budowane przede wszystkim dla samochodów kompaktowych, czterokolumnowy podnośnik jest wystarczająco mocny, aby obsłużyć wszystko, od średniej wielkości samochodów do wagonów i furgonetek.

Kto go używa i gdzie jest powszechnie używany?

Podnośnik 4-kolumnowy jest z reguły wykorzystywany przez profesjonalnych techników i niezależnych specjalistów samochodowych, którzy regularnie obsługują średnie i duże samochody. W dużych garażach z wysokimi sufitami i szeroką przestrzenią podnośnik 4-kolumnowy sprawdza się dużo lepiej niż standardowy podnośnik 2-kolumnowy.

Zalety i wady 4-kolumnowych podnośników

Największą zaletą podnośnika 4-kolumnowego jest szersze wsparcie dla pojazdu i zwiększony udźwig, co wynika z faktu, że zamiast dwóch kolumn są cztery.

Ujemną stroną czterokolumnowych podnośników jest z zużycie przestrzeni. Przy podnośniku 2-kolumnowym wymagana jest mniejsza przestrzeń pozioma, a dostęp do zawieszenia koła jest łatwiejszy. Podnośnik 2-kolumnowy jest również tańszy niż 4-kolumnowy, co często jest inwestycją przeznaczoną dla specjalistów od automatyki, którzy mają kapitał i przestrzeń dla projektów o takiej wielkości.

Podnośniki nożycowe

Podnośnik nożycowy samochodowy różni się od podnośnika kolumnowego tym, że nie składa się z nóg i ramion. Zamiast tego podnośnik nożycowy podnosi się do wysokości i opada na ziemię jak akordeon, zajmując przy tym mniejszą powierzchnię podłoża. Podnośnik nożycowy jest odpowiedni do podnoszenia ciężaru o dużej wadze.

Rodzaje podnośników nożycowych

Niezależnie od tego, czy chodzi o nisko-nożycowy podnośnik, czy o średniej wielkości, podnośniki nożycowe mają jedną wspólną cechę: zwijanie. Podnośnik nożycowy jest generalnie wytwarzany w jednym z trzech składanych kształtów – zarówno w postaci 0 kształcie litery “x”, jak również w dwóch romboidalnych opcjach, równoległoboku i pantografu.

• Typ X: Podnośnik nożycowy typu X jest urządzeniem podobnym do akordeonu, które wznosi się do otwartych kształtowników w kształcie litery X i zapada się płasko, gdy nie jest używany. Dzięki składanej konstrukcji podnośnik nożycowy typu X zużywa tylko minimalną ilość miejsca w poziomie i zapewnia pełny dostęp do kół i układu zawieszenia.

• Równoległobok: równoległoboczne podnośniki nożycowe otwierają się z podłogi, tworząc romboidalny kształt, a następnie cofają się do tyłu, aby schować się w podłożu. Podobnie jak w przypadku podnośnika nożycowego typu X. Równoległobokowe podnośniki nożycowe są w stanie udźwignąć jedne z najcięższych udźwigów.

• Podnoszenie pantografu: Podobnie jak w przypadku innych podnośników nożycowych, siła nośna pantografu pochodzi od jej kształtu. W związku z tym urządzenie otwiera się w kształt pantografu, gdy podnosi pojazd do góry, po czym powraca do pozycji płaskiej po skończonej pracy.

Kto go używa i gdzie jest powszechnie używany?

Podnośniki nożycowe są używane w garażach, gdzie regularnie serwisowane są ciężkie pojazdy. Ze względu na zwijany charakter podnośnika nożycowego, garaże często będą miały zainstalowane urządzenie pod podłogą, aby nie przeszkadzały, gdy nie są używane. Podnośnik nożycowy jest wygodny dla dużych zakładów motoryzacyjnych, a także dla niezależnych specjalistów od konserwacji samochodów.

Zalety i wady podnośników nożycowych

Ponieważ podnośnik nożycowy nie zużywa miejsca, gdy nie jest używany, jest idealną opcją dla małych i dużych przestrzeni roboczych. Dzięki wysokiemu udźwigowi podnośnik nożycowy może być również stosowany z różnymi typami pojazdów, od samochodów kompaktowych po samochody ciężarowe.

Jednak umieszczenie podnośnika bezpośrednio pod środkiem ciężkości pojazdu oznacza, że samochody lub ciężarówki podniesione za pomocą tego urządzenia nie mogą być dostępne bezpośrednio od spodu.

Dostępne są również podnośniki jednokolumnowe i mobilne o których więcej wkrótce….

Z podnośnikami i ich parametrami można się również zapoznać w naszej ofercie.

Dodaj komentarz

FACEBOOK

ADRES

Ul. Toruńska 126B,
87-165, WIELKA NIESZAWKA, POLAND
Tel: +48 502 866 383
NIP: 8792681131
REGON: 363093180
KRS: 000058843
Strona int: https://www.tm-group.pl
Email: kontakt@tm-group.pl

JAK DO NAS TRAFIĆ

Call Now Button
pl_PLPolski