Masz pytania? Zadzwoń.   +48 502 866 383   kontakt@tm-group.pl
Owijarki do palet, rampy załadunkowe, wyposażenie warsztatu, zaopatrzenie przemysłu.

Przecinarka plazmowa – dla kogo?

Porządna przecinarka plazmowa sprawi, że nawet najtwardsza stal podda się niczym plastelina. Z takim urządzeniem możesz raz na zawsze zapomnieć o tym, że kiedykolwiek trzeba było ręcznie zmagać się z nieporęcznymi nożycami. Co prawda, przecinarka plazmowa to sprzęt nie należący do najtańszych, jednak dla tych, którzy cenią sobie jakość i wygodę – będzie ona najlepszym rozwiązaniem, które idealnie usprawni pracę w warsztacie. Przecinarka plazmowa jest również w stanie wesprzeć stawianie domu i większe remonty.

W wyniku tego, że urządzenie takie jak nowoczesna przecinarka plazmowa (a konkretnie jej elektroda), wytwarza bardzo wysoką temperaturę, stal zaczyna się po prostu topić jak masło – równocześnie z tym procesem, sprężone powietrze „rozdmuchuje” upłynnioną powierzchnię, tworząc eleganckie, czyste cięcie. Jak więc widać, przecinarka plazmowa rzeczywiście jest w stanie sprawić, aby najmocniejsza stal zachowywała się niczym miękka plastelina.

Przecinarki plazmowe to narzędzia spawalnicze, które za pomocą łuku plazmowego potrafią ciąć z dużą precyzją metale o zróżnicowanej strukturze oraz grubości. Ze względu na swoje możliwości sprawdzają się zarówno w zastosowaniu profesjonalnym jak i w przypadku działań czysto hobbystycznych.

Dzięki niesamowicie wysokiej mocy dziania, przecinarka plazmowa na stałe zadomowiła się już w profesjonalnych warsztatach, ale równie popularna jest pośród osób amatorsko zajmującymi się pracami spawalniczymi. W miejscach, gdzie niezwykle istotna jest precyzja i szybkość pracy również doskonale sprawdza się nowoczesna przecinarka plazmowa. Urządzenie to na dobre wyparło już z rynku przestarzałe nożyce do stali, które nigdy nie zagwarantowały aż tak dobrego efektu podczas precyzyjnego cięcia.

Bezdotykowe zajarzenie łuku plazmowego
Określone przecinarki plazmowe są też wyposażone w funkcję bezdotykowego zajarzenia łuku plazmowego. Polega ona na tym, że zapłon następuje bez konieczności styku z materiałem za co odpowiedzialny jest wbudowany jonizator. Powstały w ten sposób łuk plazmowy bez jakichkolwiek problemów topi metal i przy pomocy energii kinetycznej, nadanej przez sprężone powietrze wyrzuca go ze szczeliny.

Funkcja bezdotykowego zajarzenia łuku plazmowego w przypadku przecinarki plazmowej znacząco zwiększa komfort pracy oraz wpływa na jej wydajność. Dodatkową zaletą jest oszczędność względem części eksploatacyjnych, które w tym przypadku ulegają wolniejszemu zużyciu.

Następna sprawa to chłodzenie. W tym przypadku istotnym elementem jest wentylator. To właśnie on wyprowadza ciepło z wnętrza urządzenia, zapobiegając zbytniemu nagrzaniu przecinarki. Bardzo ważne jest więc, by element ten był odpowiednio wydajny.

Trochę teorii:
Cięcie plazmowe – proces cięcia metali (stali, stopów aluminium, stopów miedzi itp.) przy zastosowaniu łuku plazmowego. Cięcie plazmowe prowadzone jest w sposób zmechanizowany lub ręczny. Procesy cięcia zmechanizowanego dotyczą głównie cięcia przy zastosowaniu przecinarek CNC lub robotów przemysłowych. Źródłem ciepła topiącym metal jest łuk plazmowy jarzący się między elektrodą, a materiałem obrabianym.

Przed utworzeniem głównego łuku plazmowego może być wytwarzany łuk pilotażowy (pomocniczy), który jarzy się między elektrodą, a dyszą plazmową. Duża gęstość energii cieplnej charakteryzująca łuk plazmowy umożliwia prowadzenie cięcia z prędkościami dochodzącymi do 10 m/min. Prędkość cięcia oraz przebijalność blach uwarunkowana jest głównie parametrami prądowymi łuku plazmowego oraz gatunkiem i grubością ciętego metalu. Stosowane obecnie źródła plazmy umożliwiają przebijanie blach ze stali niskowęglowych o grubości do ok. 60 mm. W przypadku cięcia stali nierdzewnych, kwasoodpornych itp. przebijalność spada o ok. 20%. Łuk plazmowy generowany jest przez źródło plazmy. Źródła plazmy stosowane przy cięciu zmechanizowanym umożliwiają uzyskanie wysokiej jakości krawędzi ciętego metalu m.in. poprzez zastosowanie dodatkowych gazów wirujących, których zadaniem jest dodatkowe zawężenie łuku plazmowego w plazmotronie. Stosowane powszechnie gazy plazmowe i wirujące to przy cięciu stali niskowęglowych: powietrze i tlen, przy cięciu stali nierdzewnych azot i mieszanki argon/wodór/azot.

Leave a Reply

FACEBOOK

ADRES

Ul. Toruńska 126B,
87-165, WIELKA NIESZAWKA, POLAND
Tel: +48 502 866 383
NIP: 8792681131
REGON: 363093180
KRS: 000058843
Strona int: https://www.tm-group.pl
Email: kontakt@tm-group.pl

JAK DO NAS TRAFIĆ

Call Now Button
en_GBEnglish (UK)
pl_PLPolski en_GBEnglish (UK)