Masz pytania? Zadzwoń.   +48 502 866 383   kontakt@tm-group.pl
Owijarki do palet, rampy załadunkowe, wyposażenie warsztatu, zaopatrzenie przemysłu.

Kupujemy kompresor śrubowy.

Sprężarki śrubowe to wybór dla każdego, kto potrzebuje kompresora mogącego pracować w trybie ciągłym pod dużym obciążeniem. Kompresory te zazwyczaj składają się z kilku elementów i jest to właściwa sprężarka, zbiornik i osuszacz chłodniczy. Każdy z tych elementów ma bezpośredni wpływ na wydajność i efektywność pracy kompresora.

Pojemność zbiornika podawana jest w litrach, najprościej mówiąc im wyższa, tym rzadziej pojawia się konieczność napełniania zbiornika. Duży zbiornik potrzebny będzie przede wszystkim przy pracach lakierniczych, gdzie konieczny jest ciągły dopływ powietrza oraz tam gdzie pracują narzędzia pneumatyczne o dużym zapotrzebowaniu na powietrze. Do zakładu lakierniczego warto wybrać kompresor o pojemności zbiornika co najmniej 300 L. Natomiast do pracy klucza pneumatycznego gdzie wymaga się pracy krótkiej i intensywnej, ale nie wymagającej stałego dopływu powietrza wystarczy mniejszy zbiornik: 50-300 litrów. Warto tez nadmienić, że większa butla to większy komfort pracy – im większa tym rzadziej będzie trzeba ją napełniać.

Co do samego kompresora warto pamiętać o:

Moc silnika napędzającego kompresor to drugi bardzo istotny parametr. Przyjmuje się 2 KM za absolutne minimum do pracy w serwisie samochodowym. Większa moc silnika to wydajniejsza praca kompresora. Tu też warto pamiętać o pewnym zapasie mocy. Silniki 7,5 do 15 KM to już silniki, które sprostają wymaganiom linii produkcyjnych w przemysłowych zastosowaniach.

Wydajność to jeden z najistotniejszych parametrów. Oznacza ile powietrza jest w stanie wyprodukować kompresor dla narzędzi, które ma zasilić. Niezbędne do określenia jaki kompresor będzie nam potrzebny jest znajomość zapotrzebowania na powietrze narzędzi, których będziemy używać. Dla przykładu do sezonowej wymiany opon w warsztacie wulkanizatorskim (odkręcanie i przykręcanie kół kluczem udarowym) wystarczy wydajność na poziomie 300 l /min. trzeba zatem pamiętać aby kupować kompresor z zapasem mocy, a nie taki który ledwo sprosta zapotrzebowaniu danych narzędzi.
Nie musimy już chyba pisać że warto zapoznć się z wnętrzem sprężarki, bo to od jakości wykorzystanych części będzie zależała długa żywotność kompresora.

Osuszacz chłodniczy – ziębniczy to kolejny ważny element stosowany / montowany w kompresorach śrubowych.

Zoptymalizowanie zastosowania sprężonego powietrza wymaga jego filtracji, osuszenia, odolejenia a niekiedy nawet naolejenia. Dlatego też zainstalowanie układu uzdatniania jest najczęściej nieodzownym elementem systemu wytwarzania sprężonego powietrza, a jego brak lub niewłaściwe dobranie powoduje uszkodzenia urządzeń, maszyn i przyrządów pomiarowych zasilanych sprzężonym powietrzem oraz skrócenie ich żywotności a nawet nieszczelność sieci (całej instalacji) sprężonego powietrza.
Zadaniem osuszaczy chłodniczych jest usunięcie ze sprężonego powietrza zawartej w nim wody i pary wodnej, które mają niszczący, korozyjny wpływ na instalacje oraz narzędzia pneumatyczne. Warto w tym momencie wspomnieć, że nowoczesne instalacje pneumatyczne wykonywane są z rur PU/PE co znacznie obiniża ryzyko skorodowania.

Powietrze atmosferyczne zasysane przez sprężarkę zawiera zanieczyszczenia stałe oraz parę wodną. Sama sprężarka również stanowi źródło zanieczyszczeń (olej, produkty zużycia). Zatem po sprężeniu, do instalacji przepływa powietrze zawierające parę wodną, pyły, opary oleju i niewielkie ilości agresywnych gazów. W procesie sprężania wytwarza się ciepło, w związku z tym sprężone powietrze po opuszczeniu sprężarki, mimo poddania procesowi chłodzenia, jest na tyle gorące, że w zetknięciu z warunkami zewnętrznymi na zasadzie różnicy temperatur wytrąca się z niego kondensat powodujący korozję, rdzewienie i przyspieszone zużycie rurociągów oraz zainstalowanych urządzeń i narzędzi.
Dopływające do osuszacza sprężone powietrze o średniej temperaturze +30 st. C ÷ +45 st. C zostaje wstępnie schłodzone w wymienniku powietrze/powietrze do temperatury +14 st. C ÷ +23 st. C. Następnie w parowniku obiegu chłodniczego powietrze ulega dalszemu schłodzeniu i osiąga zadaną temperaturę punktu rosy +3 st. C, potrzebną do skondensowania pary wodnej znajdującej się w obiegu sprężonego powietrza.
Zastosowanie osuszonego sprężonego powietrza pozwala zarówno zminimalizować ryzyko korozji narzędzi, siłowników, maszyn pneumatycznych, zbiorników powietrza, rurociągów, lecz także pozwala uniknąć uszkodzenia produktu końcowego np. powłoki lakierniczej.

Leave a Reply

FACEBOOK

ADRES

Ul. Toruńska 126B,
87-165, WIELKA NIESZAWKA, POLAND
Tel: +48 502 866 383
NIP: 8792681131
REGON: 363093180
KRS: 000058843
Strona int: https://www.tm-group.pl
Email: kontakt@tm-group.pl

JAK DO NAS TRAFIĆ

Call Now Button
en_GBEnglish (UK)
pl_PLPolski en_GBEnglish (UK)