Masz pytania? Zadzwoń.   +48 502 866 383   kontakt@tm-group.pl
Owijarki do palet, rampy załadunkowe, wyposażenie warsztatu, zaopatrzenie przemysłu.

Co należy zrobić po zakupie podnośnika samochodowego do warsztatu?

Podnośnik dwukolumnowy

Kupiłeś podnośnik i zastanawiasz się co zrobić dalej? Jeśli nigdy wcześniej nie montowałeś takiego podnośnika, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Mamy kilka wskazówek na temat poprawnego montażu podnośników. Warto odpowiednio przygotować się do montażu tego sprzętu.

Dowiedz się na co warto zwrócić uwagę. Przedstawimy, które elementy i jak musisz przygotować:
– podłoże
– instalacja elektryczna
– przestrzeń dookoła podnośnika
– montaż – samodzielny czy przez fachową firmę

1. Podłoże

Zobacz jakie wymagania powinno spełniać podłoże pod montaż podnośnika dwukolumnowego w warsztacie (każdy podnośnik: dwukolumnowy czy czterokolumnowy ma inne wymagania). Poniższe założenia przyjęte są dla urządzenia o udźwigu 4 ton:

– powierzchnia podłoża 1,5m x 4 m x 30cm
– maksymalnie płaska powierzchnia
– minimalna grubość posadzki: 30 cm
– beton minimalnie klasy B25 lub B30
– powierzchnia co najmniej 4,2×6 m

Bardzo ważne aby posadzka była jednorodną płytą z betonu. A minimalna grubość podłoża to 30 cm – wyjątkiem są podnośniki dwukolumnowe z ramą w przypadku których posadzka może mieć grubość co najmniej 20 centymetrów.

2. Elektryka – instalacja

Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego zasilania podnośnikowi w zależności od tego czy jest ona zasilany 230V czy 400V. Pamiętaj, że w warsztacie musi być wykonana instalacja elektryczna dopasowana do potrzeb podnośnika. Pamiętaj, że instalacja powinna być wykonana przez elektryka posiadającego uprawnienia SEP.

3. Ile miejsca potrzebujemy wokół podnośnika?

Pamiętaj o tym, aby pozostawić odpowiednią ilość miejsca dookoła podnośnika. Przestrzeni powinno być tyle, by przemieszczanie się osób w koło podnośnika i ustawionego na nim auta odbywała się komfortowo.
Jakie to odległości?

– odległość od ścian: nie mniej niż 80 cm
– od sufitu: według uznania biorąc pod uwagę wysokość unoszonych aut
– od wjazdu: ilość przestrzeni, która pozwala na swobodne manewrowanie samochodem oraz pozwala mechanikowi za swobodne okrążenie go

4. Montaż

Niby zamontowanie takiego urządzenia nie powinno być niczym trudnym i jest opisana w dokumencie DTR. Jeżeli jednak chcesz korzystać z podnośnika w warsztacie, jego odbioru musi dokonać Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Jednym z warunków jest montaż właśnie przez certyfikowanego instalatora. Instrukcja DTR dołączana jest w formie elektronicznej do każdego urządzenia.
Poza tym – z doświadczenia wiemy, że przy samodzielnych montażach zawsze pojawiają się jakieś problemy. Lepiej powierzyć taką pracę doświadczonemu instalatorowi, który ma za sobą wiele realizacji. Na pewno zrobi to szybciej i sprawniej.

Zachęcamy do pisania w komentarzach z jakimi problemami Państwo spotkaliście się podczas montażu i zgłaszania do UDT podnośników – postaramy się pomóc w kolejnym artykule.

Leave a Reply

FACEBOOK

ADRES

Ul. Toruńska 126B,
87-165, WIELKA NIESZAWKA, POLAND
Tel: +48 502 866 383
NIP: 8792681131
REGON: 363093180
KRS: 000058843
Strona int: https://www.tm-group.pl
Email: kontakt@tm-group.pl

JAK DO NAS TRAFIĆ

Call Now Button
en_GBEnglish (UK)
pl_PLPolski en_GBEnglish (UK)