Masz pytania? Zadzwoń.   +48 502 866 383   kontakt@tm-group.pl
Owijarki do palet, rampy załadunkowe, wyposażenie warsztatu, zaopatrzenie przemysłu.

Co warto wiedzieć chcąc kupić spawarkę?

Połączenie spawane – rodzaj złącza powstającego w procesie fizycznym łączenia materiałów poprzez ich miejscowe stopienie i zestalenie. Stosowane np. do łączenia metali (głównie stali) i tworzyw sztucznych. Przy spawaniu zwykle dodaje się spoiwo spawalnicze, tj. stapiający się wraz z materiałem rodzimym materiał dodatkowy, wypełniający spoinę.

Najczęściej wykorzystywanymi metodami spawania są:

  • spawanie gazowe 311-G: najczęściej przy spalaniu acetylenu w temperaturach do 3100 °C, stosowane jest do spajania blach o grubości od 0,4 mm do 40 mm.
  • spawanie elektryczne: z wykorzystaniem spawarki – urządzenia opierającego swą pracę na zjawisku łuku elektrycznego w temperaturach do 4000 °C, stosowane jest do spajania blach o grubości od 1 mm do 80 mm.
  • Spawanie elektrodami otulonymi (Metoda 111)
  • spawanie łukiem krytym
  • spawanie w osłonie gazów
  • Metoda MIG 131 (Metal Inert Gas) – jest to spawanie łukowe elektrodą topliwą w osłonie gazu obojętnego (Ar, He, Ar + He). Metoda ta jest stosowana do spawania i napawania we wszystkich pozycjach w sposób automatyczny lub półautomatyczny.
  • Metoda MAG 135 (Metal Active Gas) – jest to spawanie łukowe w osłonie gazu aktywnego chemicznie (CO2, CO2 + gaz obojętny).
  • Spawanie drutem rdzeniowym.
  • Metoda TIG 141 (Tungsten Inert Gas) – jest to spawanie łukowe elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych (Ar, He, Ar + He). Umożliwia ona spawanie prawie wszystkich metali i ich stopów oraz łączenie ze sobą różnych metali i stopów. Uzyskiwany metal spoiny jest stopem roztopionej części materiału rodzimego i spoiwa (drut, pręt, pałeczka) podawanego w strefę jarzenia się łuku. Częściej stosowane są stopy zbliżone składem do materiału rodzimego jednak z domieszkami, które powodują poprawę jakości połączeń spawanych w różnych jej aspektach. TIG charakteryzuje się możliwością stosowania we wszystkich pozycjach.

To tyle teorii na temat spawania, w praktyce skupimy się na dwóch typach spawarek:
spawarki inwertorowe – małe zwarte konstrukcje, lekkie i poręczne dp spawania metodą MMA
spawarki mig mag popularnie nazywane migomatami – nieco większe, pozwalają spawać metodami mig, mag i mma

Spawarki inwertorowe to jedne z najczęściej spotykanych urządzeń spawalniczych. Można je znaleźć nie tylko w warsztatach mechanicznych czy ślusarskich, ale także w przydomowych warsztatach. Największymi zaletami tych spawarek jest: niski pobór mocy, małe gabaryty, wysoka mobilność, duży zakres prądu i regulacji, mniejsza awaryjność.

Półautomaty spawalnicze MIG/MAG przeznaczone są do spawania za pomocą łuku elektrycznego, powstającego między materiałem spawanym a drutem spawalniczym w osłonie gazowej z CO2 ,argonu lub innych odpowiednio dobranych mieszanek gazowych. Drut podawany jest z odpowiednią prędkością przez zespół podający i uchwyt spawalniczy do jeziorka spawalniczego. Stosowane druty spawalnicze mogą być lite lub rdzeniowe. Migomaty znajdują zastosowanie przy wykonywaniu prac naprawczych jaki i do łączenia wszelkiego rodzaju konstrukcji ze stali niskowęglowych, stopowych, nierdzewnych i kwasoodpornych a także do spawania aluminium i jego stopów. Szeroka skala wyboru parametrów tych urządzeń pozwala na zastosowanie ich w gospodarstwach domowych, małych warsztatach jak i dużych zakładach przemysłowych.

Mała i lekka spawarka inwertorowa sprawdzi się wszędzie tam gdzie mobilność ma duże znaczenie.

Migomat jest spawarką o szerszym zastosowaniu. Nieco większa waga i gabaryt czynią go mniej poręcznym.

Dodaj komentarz

FACEBOOK

ADRES

Ul. Toruńska 126B,
87-165, WIELKA NIESZAWKA, POLAND
Tel: +48 502 866 383
NIP: 8792681131
REGON: 363093180
KRS: 000058843
Strona int: https://www.tm-group.pl
Email: kontakt@tm-group.pl

JAK DO NAS TRAFIĆ

Call Now Button
pl_PLPolski
en_GBEnglish (UK) pl_PLPolski